CO VÁM NA SEBE PROZRADÍM JÁ SAMA?

Žít v prostoru, který je harmonický, funkční a pěkný je pro mne nutnost. Vím co umí prostor udělat s člověkem, jeho náladou i jeho životem a snad proto jsem celý svůj život směřovala k profesi interiérového designéra.

Začalo to už v dětství. Jeden můj děda byl stavař, druhý architekt, takže dříve než písmenka jsem nadneseně řečeno uměla číst v projekčních plánech.

Vyrůstala jsem v rodině, kde se snoubila šikovnost s intelektem a to mě naučilo vzájemné úctě. Když děda koupil chalupu, byly víkendové činnosti jako koncert, ve kterém si zahrál architekt, zámečník, doktor přírodních věd, elektromechanička a kuchařka. Nikdo z nich ale nehrál první housle. Byla to vzájemná symbioza, ve které všichni uměli mnohem víc než svou vlastní profesi a proto jsem do sebe mohla  jako houba nasávat taje práce malířů, obkladačů, elektrikářů, zedníků a dalších. Řemeslníci si díky tomu teď na mě s tak často vyslovovanou větou: "Joooo paninko to nejde" rozhodně nepřijdou :) Sice se jak se říká, nenechám utáhnout na vařené nudli, ale také si velice vážím dobře odvedené práce každého profesionála. Ve výsledku je totiž dokonalý interiér stejně prací mnoha profesí, které spolu musí spolupracovat. Designér může navrhnout krásný prostor, ale šikovní řemeslníci jej pak musí vyrobit. Ani bez jednoho z nich by nic nevzniklo. Vzájemný respekt je u této práce z mého pohledu velice důležitý a každý z článků celého tvůrčího procesu do něj vkládá část sebe a ovlivňuje tak celé dílo. 

Ale zpět k mé cestě životem..... Protože jsem měla blíž k tvůrčí práci, byla volba prvního studia a následně původní profese daná. Vyučila jsem se v roce 1989 jako dámská krejčová v exklusivním pražském salonu Platýz. Tato práce a pak role mistrové odborného výcviku mě naučily nejen preciznosti a znalosti látek, kterých teď hojně využívám, ale také schopnosti představit si jednotlivé technologické postupy, které vedou ke zdárnému dokončení díla přesně tak, jak bylo původně navrženo. Díky tomu jsem schopna vymyslet někdy netradiční řešení zařizovacích prvků v interiéru.

Profese krejčové mi rozšířila obzory také v barvách, kombinacích materiálů a v tom, že všem lidem nesluší stejný střih. To platí i u interiérů. Každý člověk je jiná osobnost. Žije jiným životním stylem a v různých budovách. Nelze aplikovat jeden návrh na všechny. Interiér ve staré chalupě nemůže být nikdy stejný jako interiér ve staré vile nebo v moderním domě. Přestože u každého designéra stejně jako u módního návrháře vždy poznáte jeho rukopis.

Cením si starých věcí a poctivé řemeslné práce, proto stejně jako můj dědeček bojoval za záchranu staré Prahy, já ráda zachraňuji starý nábytek, kterému, když je to nutné, dávám nový kabát a díky tomu jej snáz začleňuji do moderního interiéru.

K oboru interiérového designéra jsem se propracovávala přes různé profesní okliky. Často, když se stěhovaly kanceláře, byla jsem oslovena nadřízenými, abych se postarala o jejich zařízení. Vkládali do mě svou důvěru, jelikož znali mou vášeň pro interiéry. Jsem vděčná i za důvěru, se kterou mě oslovovala rodina i kamarádi, abych jim pomohla se zařizováním domovů dlouho předtím, než se práce designéra stala mou profesí.

Myslím, že nejvíc mou práci shrnuje mé motto: "Interiér je jako život, jeho dokonalost je v detailech". Vyjadřuje mou potřebu naplnit interiér detaily, které vystihují osobnost investora. Tak aby na konci mojí práce prostor vyprávěl jeho příběh. Protože o ty, kteří se budou v prostoru pohybovat a žít v něm, jde především.


Děkuji, že jste svůj drahocenný čas věnovali těmto řádkům a dočetli až sem, abyste mne poznali lépe a rozhodli se, jestli jsem ta správná osoba, která by Vám mohla pomoci. A pokud si myslíte, že ano, těším se na osobní setkání s Vámi.