Všeobecné

Víte co všechno dělá interiérový designér?

Povědomí o tom, co obnáší práce interiérového designéra je v České republice zatím v plenkách. Lidé si jeho práci pletou s prací dekoratéra a není se čemu divit. S interiérovým designérem se dlouho lidé setkávali maximálně v televizních pořadech typu “Jak se staví sen” nebo “Bydlení je hra”. Situace se ale pomalu mění a služby interiérového designéra už nabízí i nejedna realitní kancelář. Pokud se jedná o zařízení nového bydlení pro přímého klienta je služba designéra na místě. Pokud se jedná o zvýšení ceny nemovitosti pro její prodej stačí služba dekoratéra. My si nyní vysvětlíme jaký je v tom rozdíl.

Dekoratér Vám vyladí interiér po stránce vizuální. Sladí barvy, materiály, styly ale již nezasahuje do technických věcí. Dekoratér také nemusí mít povědomí o ergonomii, světelných tocích atd.

Na rozdíl od něj se interiérový designér pouští mnohem hlouběji. Proto se při práci s ním připravte se spoustou všetečných otázek o tom, jak žijete, ve které části svého domu/bytu trávíte nejvíc času, jak relaxujete nebo i kolik šatů máte na ramínku a kolik oblečení v policích. Interiérový designér vás musí poznat, navrhuje vám totiž na rozdíl od dekoratéra vše na míru tak, aby byl prostor maximálně využitý a proto pokud je to možné, přizvěte jej ke spolupráci již v době příprav stavby, protože někdy i o 10cm posunuté dveře v prostoru, mohou vykonat velkou službu. Najednou se za ně totiž vejde třeba šatní skříň. 

Interiérový designér navrhuje nejen nábytek a dekorace, ale také umístění zásuvek a vypínačů, aby nebylo nutné nikde tahat prodlužovací kabely a tím vzhled prostoru degradovat (nemluvě o praktičnosti úklidu takových prostor).
Designér Vám navrhne správné osvětlení, nejen z pohledu vzhledu, ale také světelného toku. Protože není nic horšího než když se vám někde světla nedostává. Designér ví, že jiné množství světla potřebujete na práci v kuchyni, jiné u jídelního stolu a jiné v obývacím pokoji při relaxaci. Správný designér vám vymyslí takový systém osvětlení, aby vám světlo nikde nechybělo ale také naopak aby vás nikde neoslňovalo.

Designér musí znát také ergonomii, aby se nestalo, že vám úchytka kuchyňské skříňky zabrání v otevření například myčky; aby výška pracovní desky v kuchyni byla přesně pro Vás a ne na výšku vašeho souseda; aby se židle od stolu daly pohodlně odsunout; aby se Vám na jídelní stůl vešel nejen talíř, ale třeba i miska na salát a sklenička. Zkrátka interiérový designér musí myslet na mnoho věcí nejen z oblasti estetiky, ale i na věci praktické.

Pokud s designérem začnete spolupracovat už v počáteční fázi, využijete svůj prostor na maximum. Designér vám totiž může doporučit například posun příčky nebo zvýšení okna v kuchyňské části tak, aby bylo možné přisadit kuchyňskou linku. Vybere správné dveře, způsob a směr otevírání i jejich výšku, která může s interiérem udělat divy. Vyhnete se tak vícenákladům při úpravě stavby.

Designér Vám vypočítá spotřebu materiálů jako jsou podlahy, obklady, tapety, textilní dekorace a mnoho dalšího. Připraví Vám katalog zařizovacích předmětů s odkazy na dodavatele, takže vám ušetří mnoho času a nervů při obcházení obchodů a showroomů. Svůj volný čas tak můžete trávit mnohem příjemněji. 

Designér může také udělat výběrové řízení na dodavatele nebo doporučit své osvědčené řemeslníky, kteří stavební práce vykonají a v neposlední řadě bude vše dozorovat tak, aby byl výsledek přesně podle vašich představ a navrženého konceptu.

Ve zkratce řečeno rozdíl mezi dekoratérem a interiérovým designérem je v tom, že dekoratér vám vymazlí pěkný interiér, ale designér vám zařídí pěkný a funkční interiér. 

Vždy je jen na vás co od svého interiéru požadujete a pokud se rozhodnete pro interiérového designéra, přečtěte si náš článek jak vybrat toho správného.

Mohlo by se vám také líbit...